piątek, 22 września 2017

STORY CUBES - pomysły na zachęcenie uczniów do mówienia

Podczas zajęć z jakiegokolwiek języka obcego najważniejsza jest umiejętność mówienia. W końcu uczymy się przede wszystkim po to, aby swobodnie i bez krępacji dogadać się z innymi. Pewnie większość z Was spotkała się z sytuacją, kiedy ktoś czyta, rozumie, radzi sobie z pisaniem krótkich tekstów, ale ma ogromne opory przed mówieniem w obcym języku w obawie przed wygłupieniem się czy ośmieszeniem. Dzisiaj jeden z pomysłów jak przełamywać u uczniów stres związany z użyciem języka obcego i zachęcić ich do opowiadania dłuższych historii.

Ostatnio postanowiłam powiększyć swoją kolekcję gadżetów na lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego, o tzw. story cubes, które doskonale posłużą do rozwijania umiejętności komunikacyjnych. Zadanie sprawdzi się przede wszystkim na zajęciach indywidualnych lub w małych grupkach, pod warunkiem że mamy wystarczająco zestawów kości. W przypadku karty pracy (którą można pobrać poniżej), można ją zrealizować również w dużych grupach (uczniowie pracują wtedy w parach), a my monitorujemy ich pracę.


Jak widać na powyższym zdjęciu, "Story cubes" składa się z dziewięciu ładnie wykonanych sześciennych kości, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw obrazków. Zadaniem ucznia jest opowiedzieć historię w oparciu o dziewięć ilustracji, które wypadły na kostkach - można zacząć od dowolnego z nich. W grze nie ma błędnych odpowiedzi, chodzi o to, żeby dać się ponieść fantazji i opowiedzieć historię, ćwicząc poznane jak dotąd czasy. Może być to historia w czasach przeszłych (opowiadanie o tym, co się wydarzyło) lub np. opowiadanie o codziennej rutynie, przy użyciu Present Simple. Realizacja ćwiczenia zależy od naszej pomysłowości i potrzeb.  
Dlaczego warto w to grać? Myślę, że przede wszystkim ze względu na zabawową i kreatywną formę ćwiczenia. Dzięki temu uczniowie są pozytywnie nastawieni do angielskiego i otwierają się. Odpowiednio zachęcone dzieci z radością podejmują próbę wysłowienia się w języku obcym, są znacznie mniej skrępowane i onieśmielone, dlatego nie odczuwają wstydu, gdy popełniają błędy.

Z myślą o tych, którzy nie posiadają zestawu kości (lub chcieliby mieć jedno i drugie) przygotowałam kartę pracy, na której znajdziecie 100 przeróżnych obrazków do wycięcia. Kartę pracy możecie pobrać i wykorzystać na swoich zajęciach :-). Zasady są podobne jak w grze opisanej powyżej - uczniowie losują 9 dowolnych ilustracji i opowiadają historie na ich podstawie, szukając powiązania między obrazkami :-) W grę można grać w nieskończoność, ponieważ zbiór innych dziewięciu obrazków, sprawi że historia będzie całkowicie inna! Ćwiczenie można wykorzystać dla różnych grup wiekowych - nie ma ograniczeń.
Kartę pracy przygotowałam za pomocą grafiki google. Starałam się wybrać ciekawe rysunki, aby zachęcić uczniów do tworzenia kreatywnych i niepowtarzalnych historii. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

KARTA PRACY DO POBRANIA TUTAJ: 


Jeśli potrzebujecie większą wersję obrazków, znajdziecie ją w linku poniżej:
https://drive.google.com/file/d/0B0WStUDXd_aNVkFGZ2EwMmtPQVk/view?usp=sharing

Dajcie znać czy podoba Wam się karta pracy! :-) 
Jestem ciekawa, jakie metody Wy stosujecie? :-) Macie jakieś sprawdzone pomysły? 

2 komentarze:

  1. Oryginalnych Story Cubes jeszcze nie mam, ale zakupiłam te z Tigera i jeszcze nie korzystałam. Za kartę pracy bardzo dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma za co, mam nadzieję że się przyda! :-) Ja tych z Tigera chyba nie widziałam, jestem ciekawa jak wyglądają. Te oryginalne fajnie się sprawdzają, ale karty obrazkowe bez problemu mogą je zastąpić ;)

      Usuń