piątek, 1 września 2017

Kilka prostych zabaw na przywitanie nowego roku szkolnego z użyciem pacek na muchy ;-)

W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami kilkoma ciekawymi pomysłami na gry i zabawy z użyciem pacek na muchy, które doskonale sprawdzą się do powtórki słownictwa (np. z zeszłego roku), zwłaszcza na zajęciach indywidualnych bądź w małych grupkach. 

Istnieje szereg gier i zabaw z wykorzystaniem flashcards i pacek na muchy. Założę się, że większość z nich doskonale znacie, ale może czymś Was jednak zaskoczę :-) 
- Zacznijmy od jednego z najbardziej znanych zastosowań łapek na muchy na lekcjach języków obcych. Rozkładamy obrazki na stole lub podłodze, bądź przytwierdzamy je do tablicy (zależy jaką salą dysponujemy i jak nam wygodniej), rozdajemy packi na muchy, wymawiamy słowo, a uczniowie muszą klepnąć jak najszybciej w odpowiedni obrazek - kto pierwszy ten lepszy. Aby zabawa była bardziej atrakcyjna, zawsze podkręcam tempo i wymieniam wyrazy coraz szybciej, co zawsze cieszy moich uczniów. 
- Innym pomysłem na wykorzystanie łapek na muchy, są zagadki językowe. Weźmy dla przykładu dział "zwierzęta". Nauczyciel opisuje dane zwierzę, używając różnych przymiotników, a uczniowie muszą jak najszybciej wskazać odpowiedni obrazek. Możemy następnie poprosić wybranego ucznia, aby tym razem to on opisał któreś zwierzę - dzięki temu uczniowie również ćwiczą umiejętność mówienia. 
- Pacek na muchy możemy również użyć do ćwiczenia ze słuchu, np. z użyciem piosenki. Uczniowie słuchają wybranego utworu i gdy usłyszą wyraz, który jest zobrazowany na którymś z obrazków bądź po prostu zapisany na tablicy, muszą jak najszybciej go wskazać.

Gry i zabawy z packami na muchy świetnie nadają się do pracy w grupach, gdyż zawierają elementy rywalizacji. Fajnym pomysłem jest podzielenie uczniów na dwie drużyny. Do tablicy z ilustracjami podchodzi dwóch zawodników (każdy z innej drużyny), ten który pierwszy wskaże odpowiedni obrazek, zdobywa punkt dla swojej drużyny.  
Wszystkie te zabawy są idealne do powtórki słownictwa i ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem oraz wymowy.  Co fajne, można je wykorzystać na zajęciach z każdego języka obcego :-) 

Zdjęcie z zajęć grupowych z wykorzystaniem pacek :-) 

A Wy korzystacie z łapek na muchy na swoich zajęciach? Macie inne pomysły na zrealizowanie lekcji przy ich użyciu? Jeśli tak, podzielcie się tym w komentarzach! :-)


1 komentarz:

  1. Tak, korzystam z pacek do powtórek słownictwa, oprócz pacek nie potrzeba niczego więcej niż tablica i pisak. Zapisuję słowa do powtórzenia na tablicy, w sposób taki nieuporządkowany, dwoje uczniów stoi z packami przed tablicą, nauczyciel lub inny uczeń podaje słowo po polsku, a zadaniem uczniów jest uderzyć packą w słowo po angielsku, kto pierwszy, ten zdobywa punkt.

    OdpowiedzUsuń