środa, 16 sierpnia 2017

Szybkie "lodołamacze", czyli pomysły na pierwsze zajęcia w nowym roku :-)

Rok szkolny zbliża się nieubłaganie, dlatego przygotowałam porcję pomysłów na rozpoczęcie wrześniowych zajęć - a dzisiaj pierwszy z nich.  Jednym z bardzo prostych ćwiczeń, które wykorzystuję na pierwszych zajęciach jest tabelka, w której uczniowie (w zależności od wieku i poziomu zaawansowania) rysują lub piszą, co lubią, a czego nie. Rubryka składa się z czterech części (I LOVE/ I LIKE/ I DON'T LIKE/ I HATE). 
Dlaczego lubię to ćwiczenie? Przede wszystkim dlatego, że angażuje ono wszystkie dzieciaki i pozwala na bliższe poznanie grupy, zobaczenie jakie są wspólne zainteresowania bądź gusta. Po wykonaniu zadania, dzieci zawsze prezentują swoje prace kolegom i koleżankom z grupy, przy czym ćwiczą umiejętność mówienia, opowiadając o sobie na podstawie wypełnionej tabelki. Ciekawą formą zrealizowania tego ćwiczenia (szczególnie dla uczniów) jest podmienienie tabelek w grupie - uczniowie dostają pracę innej osoby i muszą odgadnąć do kogo ona należy i co ich koledzy/koleżanki mieli na myśli, a następnie dowiadują się, czy rzeczywiście mieli rację, czy może chodziło o kogoś/coś zupełnie innego. Zadanie to jest niezwykle angażujące i ciekawe. Jeszcze weselej jest, kiedy do zadania przystępuje także lektor/nauczyciel - uczniowie bardzo lubią dowiedzieć się czegoś o nas i przekonać się, że istnieją cechy wspólne :-)) Ćwiczenie jest także idealne na rozgrzewkę po wakacjach i powtórkę słownictwa z różnych dziedzin, takich jak zwierzęta, jedzenie, picie, czasowniki związane z czasem wolnym, itp. 

Poniżej zdjęcia z moich zajęć, z inną przygotowaną przeze mnie tabelką :) Pod zdjęciami link do nowej, jeszcze bardziej kolorowej wersji :-) Prawda, że super? Niby nic skomplikowanego, a ile może być przy tym frajdy! Co myślicie? 
Link do pobrania poniżej


DOWNLOAD HERE --> 

https://drive.google.com/file/d/0B0WStUDXd_aNZkRPcVFWbUJENGs/view?usp=sharing

A już niedługo kolejne proste i szybkie do zrealizowania pomysły na pierwsze zajęcia w nowym roku szkolnym :-) 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza