wtorek, 15 sierpnia 2017

Pizza game / Juego de preparar pizza

Prawie wszyscy lubimy gry planszowe i pizzę, więc dlaczego by nie połączyć dwóch rzeczy i stworzyć idealnej zabawy na nasze zajęcia? :-)
W dzisiejszym poście przedstawiam kolejny pomysł na lekcję języka angielskiego i hiszpańskiego dla dzieci i młodzieży, który możemy realizować podczas zajęć dodatkowych, zastępstw bądź np. przy okazji tematu gotowania lub jedzenia, ale także jako formę spędzenia czasu wolnego w domu z dzieckiem czy kolegą/koleżanką z klasy (jeśli są też tu młodsi czytelnicy). 
Na grę o podobnych zasadach wpadałam już wiele razy, przy okazji przeglądania Internetu w poszukiwaniu inspiracji bądź buszując w supermarketach, kiedy na stołach można było znaleźć różne ciekawe gry edukacyjne. Już jakiś czas temu w moje ręce trafiła gra o smakowitej nazwie "Pizza XXL" od Egmontu. Dla tych którzy nie znają gry, napiszę pokrótce o co  w niej chodzi. 
Rozkładamy kafelki ze składnikami, wybieramy losowo trzy pizze i zaczynamy grę. Na każdym obrazku pizzy mamy przedstawiony ich skład - kto pierwszy zbierze odpowiednie kafelki z niezbędnymi składnikami i przygotuje trzy pizze według przepisu - wygrywa. Grę tą można oczywiście przełożyć na każdy potrzebny nam język,ale składników i kafelków z pizzą jest na tyle mało, że ciężko zagrać w nią w większym gronie. I tak, powstała inspiracja do stworzenia gry w dwóch wersjach językowych dla nieco większych grup. Na razie wypróbowałam ją kilka razy na zajęciach z języka angielskiego w wersji znalezionej w Internecie (link tutaj https://drive.google.com/file/d/0B8qfkbdllsLWdUpZSm5uOGpuUDQ/view) i muszę przyznać, że nie spodziewałam się aż tak przychylnych reakcji swoich małych kursantów i pytania "Czy możemy zagrać jeszcze raz?" :)) Właśnie na wypadek tego pytania i chęci zagrania ponownie stworzyłam kilka wersji kart z przepisami po swojemu, żeby za każdym razem było jeszcze ciekawiej. Do tego wykorzystałam inne składniki zasugerowane przez dzieci, które grę już przetestowały :)) I tak też dodany został między innymi ananas :) Postanowiłam także zrobić wersję hiszpańską gry, aby móc zagrać w nią także na lekcjach hiszpańskiego.

Jak przygotować się do gry? 

KROK 1 
Drukujemy i wycinamy tyle plansz z pizzą, ile jest graczy. Będzie ona potrzebna do stworzenia pizzy, według wylosowanego przepisu. Rozdajemy każdemu graczowi po jednej planszy. KROK 2
Drukujemy i wycinamy składniki - jeśli wiemy, że graczy będzie sporo warto wydrukować ich więcej. Następnie rozkładamy je na stole, obrazkiem do góry (czyli tak, aby je widzieć). 

KROK 3
Drukujemy karty z przepisem - potrzebujemy ich tyle, ile jest graczy. Karty mogą się dublować, nie ma to żadnego znaczenia. Gracze losują po jednej karcie z przepisem i według niego muszą stworzyć swoją pizzę. Osoba, która pierwsza przygotuje pizzę według przepisu - wygrywa. Żeby było sprawiedliwie, każda pizza składa się z 15 składników.KROK 4
Drukujemy stronę, na której widnieje jaką ilość oczek należy wyrzucić, aby móc wziąć ze stołu ilustrację z potrzebnym nam składnikiem (ostatnia strona dokumentu). Wystarczy tylko w jednej wersji - byleby wszyscy dobrze ją widzieli :)

JAK GRAĆ ? 
1. Każdy gracz otrzymuje planszę z pizzą oraz losuje przepis na pizzę, którą musi przygotować. 
2. Rozkładamy na stole powycinane ilustracje ze składnikami, obrazkiem do góry oraz planszę z informacją, jaką ilość oczek musimy wylosować, aby położyć na swojej pizzy dany składnik, np., aby móc wziąć pomidora należy wyrzucić jedynkę, pieczarkę - dwójkę, itd. 
3. Jeśli np. według przepisu potrzebujemy trzy pomidory i tyle już mamy na swojej pizzy, a znów wyrzucimy kostką jedynkę - czekamy kolejkę, a ruch przejmuje kolejny gracz. 
4. Osoba, która pierwsza przygotuje pizzę według wylosowanego przepisu (z 15 składnikami) - wygrywa. 

Udanej zabawy! :-) 

Grę w dwóch wersjach językowych (angielskiej i hiszpańskiej) można pobrać poniżej 

DOWNLOAD HERE --> 


Aby gra była jeszcze bardziej atrakcyjna korzystamy z kostek w rozmiarze XL! Dzieci je kochają. Ale o tego typu gadżetach już w kolejnym poście.Jak Wam się podoba gra? Piszcie w komentarzach! 
W razie jakikolwiek pytań bądź niejasności, również proszę pisać :-)

A poniżej zdjęcia z PIZZA GAME, którą można znaleźć na stronie internetowej, również w wersji pdf (wspomniane w poście)  :-) Brak komentarzy:

Prześlij komentarz