niedziela, 6 sierpnia 2017

I spy with my little eye - pomysły na prostą zabawę

Lubicie zabawę o nazwie "I spy with my little eye"? Jak często bawicie się w nią na swoich zajęciach? :-)
Dla tych, którzy jej nie znają, wytłumaczę pokrótce o co chodzi. Zadaniem ucznia jest odnaleźć rzecz znajdującą się w polu widzenia (np. w pomieszczeniu, w którym przebywamy, bądź na ilustracji), zazwyczaj w wybranym przez nas kolorze, kształcie, ale nie tylko. Dla przykładu, mówimy zdanie: 
I spy with my little eye something....blue!, natomiast uczeń jak najszybciej wskazuje (zgodnie z naszymi wskazówkami) niebieską rzecz, którą widzi w pokoju/na obrazku. Jeśli to nie o nią nam chodziło - uczeń szuka dalej, aż do skutku, a my podczas opisywania dodajemy kolejne przymiotniki opisujące tą rzecz, aby ułatwić odgadywanie. 

Ja często modyfikuję tę grę używając nie tylko nazw kolorów, ale również innych przymiotników - wtedy nadaje się ona również dla starszych lub bardziej zaawansowanych uczniów. Jest to idealna zabawa na powtórkę słownictwa z danej kategorii (możemy wybrać ilustracje odpowiadające tematom, które akurat realizujemy), ćwiczenie mówienia i słuchania, pracę w parach, a także trenowanie spostrzegawczości i refleksu. Jeśli chodzi o mój sposób na tę grę, zazwyczaj opisujemy i odgadujemy na przemian z uczniem - tak, aby uczeń ćwiczył zarówno umiejętność mówienia jak i słuchania. 

1. ILUSTRACJE, NA KTÓRYCH NAPRAWDĘ DUŻO SIĘ DZIEJE 

Udało mi się znaleźć ciekawe obrazki o różnej tematyce (wakacje, sport, rozrywka, czas wolny, itp.), które świetnie nadają się do tej gry. Może Wam też się przydadzą? :-)  Takich ilustracji można znaleźć w Internecie w grafice google naprawdę sporo, najważniejsze żeby wiele się na nich działo - wtedy zabawa jest bardziej emocjonująca. Zdjęcia można wydrukować, ale ja przynoszę je też często w formie prezentacji multimedialnej na komputerze - można wtedy zaoszczędzić trochę na tuszu ;).


2. FILMIKI ANIMOWANE 

Dla najmłodszych kursantów przy nauce kolorów lubię także korzystać z filmików z serii Super Simple Songs. Oprócz wysłuchania piosenki i obejrzenia kreskówki, wykorzystuję je w formie ćwiczenia - uczniowie wskazują na ekranie jak najwięcej rzeczy w danym kolorze, co także przypomina opisywaną w tym poście zabawę "I spy...". Przykładowe filmiki możecie zobaczyć poniżej:
3. KSIĄŻECZKI ANGLOJĘZYCZNE

Do zabawy "I spy..." wykorzystuję również różnego typu książeczki anglojęzyczne, jak np. wspomnianą przeze mnie w jednym z postów książkę "YOU CHOOSE", w której znajduje się dużo ciekawych i kolorowych rysunków z różnych kategorii (post z opisem książki tutaj: http://smallthingswithgreatheart.blogspot.com/2017/05/you-choose.html) lub książek z serii Look and find, gdzie zazwyczaj można znaleźć ilustracje, o różnym poziomie trudności. 
Dla przykładu umieszczam zdjęcia z  książki Look and find  z serii Disney'a, która doskonale sprawdza się do wspomnianej w tym poście gry. Dzieci bardzo ją lubią, gdyż są w niej ilustracje z ich ulubionych bajek. 


A Wy macie jakieś inne pomysły na wspomnianą grę? :-) Wykorzystujecie ją na swoich zajęciach? Podzielcie się w komentarzach! 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza