sobota, 15 lipca 2017

Let's sing - czyli nauka angielskiego na piosenkach

W dzisiejszym poście kolejny pomysł na przeprowadzenie zajęć z języka angielskiego z wykorzystaniem autentycznych materiałów, w tym przypadku znanego i lubianego utworu The Chainsmokers & Coldplay 'Something just like this.'  Jest to ciekawy sposób na przeprowadzenie zastępstw lub zajęć pod koniec roku szkolnego, kiedy bywa ciężko z motywacją uczniów do pracy. Zadanie przygotowane przeze mnie polega na uzupełnianiu tekstu piosenki w trakcie jej odtwarzania, co umożliwia trenowanie słuchania ze zrozumieniem, utrwalanie słownictwa, pisowni wyrazów i poprawienie wymowy, a przy tym gwarantuje dobrą zabawę. Być może nie jest to nic odkrywczego, ale wydaje mi się, że w tym przypadku kluczem do sukcesu jest wybranie utworu, który spodoba się naszym uczniom i sprawi, że będą go nucić jeszcze po lekcji :) (U mnie piosenka okazała się strzałem w 10!). Gdy rozdamy tekst piosenki z lukami, przed odtworzeniem nagrania, warto zapytać uczniów, czy domyślają się jakie będą brakujące słowa, a następnie wybrać wspólnie najlepsze pomysły. Dla młodszych lub słabszych grup, warto podać słówka, którymi należy uzupełnić luki, natomiast te bardziej zaawansowane klasy najpierw mogą spróbować wypisać wyrazy same, ze słyszenia, a dopiero później, w razie trudności, bazować na liście słówek podanych przez nauczyciela. Warto porozmawiać również, o czym jest piosenka i wytłumaczyć wspólnie trudniejsze partie tekstu. 

Karta pracy z tekstem piosenki, odpowiedziami i słówkami do uzupełnienia 

do pobrania tutaj ->


https://drive.google.com/file/d/0B0WStUDXd_aNbGN1U0ctUi0tWUE/view?usp=sharing


A poniżej utwór :).Teledysk jest bardzo urokliwy, a przy okazji zawiera słowa piosenki, dzięki czemu uczniowie łatwo mogą sprawdzić, czy poprawnie uzupełnili luki, a następnie zaśpiewać wspólnie piosenkę :). Mam nadzieję, że pomysł Wam się spodobał. Jestem ciekawa jakie piosenki Wy wykorzystujecie na swoich zajęciach? 


 


3 komentarze:

  1. Franciszek Kawka17 września 2018 08:18

    Myślę, że każdy sposób nauki języka angielskiego nawet ten poprzez piosenki zawsze zbliża nas do poznania tego języka. Jak dla mnie jeszcze dość dobrym sposobem jest zapisanie się na stacjonarny kurs językowy. Aktualnie jestem kursantem na kursie https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-angielski/kurs-angielskiego-business-english dzięki któremu poznam wszystkie niezbędne słówka i zwroty związane z wykonywanym przeze mnie zawodem.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie jest to jakby nie było kolejna metoda nauki języka angielskiego. Najważniejsze jest to, aby była ona przede wszystkim skuteczna. Ja sobie bardzo chwalę naukę poprzez materiał https://www.jezykiobce.pl/angielski/1482-angielski-konwersacje-dla-poczatkujacych-i-srednio-zaawansowanych-e-book-nagrania-mp3-9788377880272.html i to przede wszystkim z niego się na ten moment uczę.

    OdpowiedzUsuń