poniedziałek, 24 lipca 2017

Describing people / describiendo personas
W dzisiejszym poście kolejne materiały, które przydadzą się w nadchodzącym roku szkolnym dla każdego poziomu nauczania, od najmłodszych uczniów po tych bardziej zaawansowanych. 
Opisywanie wyglądu to jeden z elementów, który pojawia się bardzo często na naszych zajęciach, przy wprowadzeniu części ciała, przymiotników, ubrań, dodatków i innych, ale również przy rozwijaniu umiejętności mówienia lub pracy w parach i grupach. 

Przygotowałam kilka kart pracy, które pomogą utrwalić słownictwo związane z wyglądem. 


1. GUESSING GAME 

Jedna z gier, którą lubię wykorzystywać na swoich zajęciach polega na tym, że Student A opisuje jedną wybraną osobę z ilustracji, natomiast student B musi zgadnąć o jaką osobę chodzi na podstawie tego, co mówi Student A. Następnie, role się odwracają. Karty pracy, które przygotowałam do tej gry możecie obejrzeć i pobrać poniżej. Przygotowałam karty pracy w dwóch wersjach językowych (po angielsku i hiszpańsku) i o różnym stopniu trudności, dlatego mogą nadać się dla wielu grup wiekowych i poziomów zaawansowania. Do opisywania postaci z ilustracji niezbędne są kolory, przymiotniki, części ciała i dodatki, dlatego mogą być fajną powtórką wprowadzonego wcześniej słownictwa :-) Inną alternatywą jest wycięcie postaci z obrazków, uczniowie losują je z woreczka i opisują. 


Wszystkie karty pracy wykonałam przy pomocy grafiki ze strony freepik.com.

2. TEAM PLAY

Gra drużynowa z packami na muchy 

Do tej zabawy potrzebne są nam łapki na muchy i plansze z postaciami wywieszone na tablicy. Nauczyciel lub wybrany uczeń opisuje jedną z postaci, które widzi na tablicy. Uczeń, który pierwszy klepnie w odpowiedni obrazek - wygrywa i drużyna zdobywa jeden punkt. 
3. DESCRIBING PEOPLE

Poniżej przedstawiam różne ilustracje znalezione w Internecie, które idealnie nadają się do opisu postaci i przetrenowania poznanego słownictwa. Możemy je wydrukować, zapisać w postaci zdjęć lub prezentacji multimedialnej na naszym komputerze i wykorzystać na zajęciach. 


4. DYKTANDO RYSUNKOWE 

Dyktando rysunkowe jest jedną z zabaw, która sprawdza się szczególnie wśród najmłodszych, ale nie tylko! :)  Student A i Student B rysują swoje wymyślone postaci na kartkach (im śmieszniejsze, tym fajniej!) w sekrecie przed kolegą/koleżanką z ławki. Następnie jeden z uczniów (np. Student A) opisuje jak wygląda jego postać, a drugi (Student B) rysuje ją tylko na podstawie wskazówek (nie może zobaczyć ilustracji). Po ukończeniu opisywania uczniowie porównują, czy ich rysunki są podobne. Następnie role się odwracają, Student B opisuje, a student A rysuje. Karta pracy, która może się przydać do tego zadania, znajduje się poniżej. Oczywiście można je zrealizować również tylko za pomocą kartki papieru.

Jeśli chcemy poświęcić mniej czasu na to ćwiczenie, możemy również rozdać uczniom sylwetki postaci, które muszą opisać :-) Np. takie: 

Karta pracy z książki ACTIVITY BOX

lub takie: 

5. HANDOUTS

A poniżej ciekawe karty pracy w temacie opisu wyglądu - tym razem w wersji anglojęzycznej :-) 

Karta pracy z książki TARGET VOCABULARY 1
Karta pracy z książki TARGET VOCABULARY 1

Karta pracy z książki Vocabulary Practice 2

Karta pracy z książki Vocabulary Practice 2

6. MAGAZINES

Kolejnym ciekawym pomysłem na wprowadzenie słownictwa związanego z częściami ciała, ubiorem, kolorami, itp. bądź opisywanie postaci jest wykorzystanie kolorowych czasopism i katalogów. Ja często wycinam z nich sylwetki różnych ludzi (im ciekawsze i bardziej kolorowe zdjęcia tym lepiej!), a następnie pokazuję je swoim uczniom - ich zadaniem jest opisać je. Poniżej przykład powycinanych ilustracji z gazet :) 
Już wkrótce więcej ćwiczeń i gier na opis wyglądu :) A Wy macie jakieś sprawdzone pomysły? Dajcie znać w komentarzach lub na mojej stronie na fb: https://www.facebook.com/smallthingswithgreatheart/?fref=ts, gdzie możecie śledzić posty na bieżąco! :))

2 komentarze:

 1. Korzystam z gotowych kart do gry "Quien es?", bardzo fajnie się sprawdza, bo gra wygląda atrakcyjnie i podoba się uczniom. Mogą też opisywać wygląd/ubiór kogoś z klasy i zgadywać o kim mowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, moi uczniowie też bardzo lubią tą drugą zabawę :)
   Muszę odnaleźć swoje karty do gry "Quien es", na pewno się przydadzą! Dziękuję za komentarz i pomysły:))

   Usuń