środa, 12 lipca 2017

10 consejos para dormir bien - ćwiczenie czytania ze zrozumieniem w jęz. hiszpańskim

Tym razem przyszedł czas na hiszpański :) W dzisiejszym poście przedstawiam moje pomysły na ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, mówienia i utrwalenia słownictwa dla nieco bardziej zaawansowanych uczniów, np. tuż przed maturą podstawową. Do przygotowywania zadań wykorzystuję często czasopisma, które kupuję podczas pobytu w Hiszpanii bądź ich elektroniczne wersje znalezione w Internecie. Jedną z moich ulubionych gazet jest "Muy interesante", w której znajduje się dużo ciekawych artykułów na przeróżne tematy, dzięki czemu możemy ćwiczyć słownictwo lub zagadnienia z różnych dziedzin, a przy okazji trafić w zainteresowania naszych uczniów. 

Znalezione obrazy dla zapytania muy interesante como dormir bien
Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami moją kartą pracy przygotowaną na podstawie artykułu "10 consejos para dormir bien" znaleziongo tutaj https://www.muyinteresante.es/salud/articulo/10-consejos-para-dormir-bien-551405332905. Możecie na niej znaleźć kilka zadań, w tym takich które pozwalają ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem i mówienia. Pierwsze z nich (ćw.1) polega na uzupełnieniu luk odpowiednimi podtytułami na podstawie krótkich akapitów dotyczących snu. Kolejne zadanie (ćw.2) polega na odnalezieniu hiszpańskich odpowiedników w tekście (z podkreślonych słów) i dopasowanie ich do polskich wyrażeń. Kolejne dwa (ćw. 3 i 4) to zadania rozwijające umiejętność mówienia. Jedno z nich to pytania związane z tekstem, a następne dotyczące naszych codziennej rutyny i zwyczajów, w formie quizu. 

Oczywiście podobne zadania możemy tworzyć do wszelkiego rodzaju artykułów z czasopism, także w języku angielskim. Zamiast ćwiczenia na dopasowywanie polskich słów z ich hiszpańskimi odpowiednikami, fajną alternatywą jest dopasowywanie definicji ze słowem. Zanim zaczniemy czytać lub przeglądać artykuł, dobrze, aby najpierw uczeń sam zgadł o czym będzie tekst (na podstawie jego tytułu) lub przeczytał tekst, a następnie sam wymyślił swoje tytuły. Pomysłów i sposobów na zrealizowanie jednego artykułu może być bardzo dużo. Wszystko zależy od nas :).

Kartę pracy można pobrać tutaj --> 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza