sobota, 3 czerwca 2017

Now I know my ABC, czyli ciekawe sposoby na wprowadzenie alfabetu

Ostatnio ćwiczyłam ze swoimi młodszymi grupami alfabet i literowanie. W dzisiejszym poście chciałabym podzielić się swoimi pomysłami na zrealizowanie tych tematów, a także godnymi uwagi znaleziskami z Internetu :-).

1. Piosenki 
Poniżej zamieszczam linki do świetnych piosenek, które znalazłam w Internecie. Dzięki nim dzieci bardzo szybko zapamiętały litery, a przy okazji dobrze się bawiły (Źródło: youtube).


2. Karty pracy
W Internecie można znaleźć dużo fajnych kart pracy, z których można skorzystać realizując temat alfabetu. Kilka z nich:

Alfabet - https://www.englishwsheets.com/alphabet-2.html (Źródło: englishwsheets)

3. Łapki na muchy
Znalezione obrazy dla zapytania scrabble literkiZabawa polega na tym, że nauczyciel wypisuje na tablicy litery alfabetu (w pomieszanej kolejności). Jedna osoba podchodzi do tablicy, a nauczyciel lub wskazany uczeń wymawia na głos literę alfabetu. Zadaniem osoby stojącej przy tablicy jest jak najszybsze klepnięcie łapką na muchy w odpowiednią literkę. Jest to zwłaszcza przydatne, kiedy chcemy nauczyć dzieci rozróżniać najbardziej problematyczne  dla nich literki, takie jak E/I, J/H, K/Q, itp.

4. Scrabble 
Literki z gry Scrabble świetnie nadają się do powtórki alfabetu. Uczniowie losują litery z woreczka, ich zadaniem jest powiedzieć je  na głos, a następnie wymienić kilka wyrazów zaczynających się na tę literkę. Nie wymaga to pracy, a dla dzieci jest to z pewnością pewnego rodzaju urozmaicenie.

5. Bingo 
Ciekawym sposobem na powtórzenie alfabetu jest bingo. Poniżej umieszczam karty, które stworzyłam i wygenerowałam za pomocą programu myfreebingocards. 

DO POBRANIA TUTAJ -> 

http://myfreebingocards.com/bingo-card-generator/results/d7usc  
6. Układanie wyrazów z płatków zbożowych 
Gdy dzieci opanowały już alfabet, na kolejnych zajęciach ćwiczyliśmy literowanie. Zadaniem dzieci było ułożenie jak największej ilości wyrazów w języku angielskim przy pomocy....płatków zbożowych w kształcie literek! Po ułożeniu wyrazów dzieci literują na głos, a nauczyciel lub kolega/koleżanka z grupy zapisuje je.

Lekcja języka angielskiego - literowanie
A Wy jakie macie pomysły na naukę alfabetu? :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza